Żywienie

Domowe Przedszkole zapewnia w ramach czesnego cztery (nielimitowane) posiłki dziennie: śniadanie, I danie – zupa, II danie, podwieczorek, II podwieczorek. Między posiłkami (w zależności od potrzeb) dzieci dostają napoje: wodę, owocową herbatę.

Prawidłowe żywienie dzieci w wieku przedszkolnym warunkuje właściwy rozwój, utrzymanie sprawności fizycznej, intelektualnej i emocjonalnej. Energia dostarczana z pożywieniem jest niezbędna do prawidłowego przebiegu wszystkich procesów zachodzących w organizmie. W naszym przedszkolu dbamy o to, aby posiłki były zdrowe i zbilansowane, a menu uwzględnia również specyfikę pór roku. Podajemy sezonowe warzywa i owoce, dobrej jakości mięsa oraz produkty mało przetworzone, bogate w błonnik. Oprócz surowych owoców  przedszkolaki mają możliwość spróbowania rodzynek, suszonych moreli, śliwek, żurawiny, pestek słonecznika, dyni oraz kiełków roślin.

Czas posiłków to również okazja do nauki samodzielności, kształtowania poczucia estetyki i poznawania zasad zachowania przy stole, a  miła i spokojna atmosfera sprzyja tej nauce.  Kształtowanie nawyków higieniczno – kulturalnych jest elementem oddziaływań wychowawczych w naszej placówce.  Przykładamy dużą wagę do estetyki posiłków (kolorowe talerze, sztućce ze zwierzątkami). Zachęcamy do próbowania potraw, poznawania nowych zapachów i smaków. W razie potrzeby pomagamy młodszym dzieciom w opanowaniu „sztuki” samodzielnego jedzenia.

Dzieci mają też możliwość samodzielnego przygotowania sobie kanapek, mając do dyspozycji pieczywo z masłem, wędlinę, serki oraz warzywa. Własnoręcznie przygotowane śniadanie smakuje o wiele lepiej!

W naszej kuchni uwzględniamy żywienie dzieci alergicznych, stosujemy się do zaleceń lekarzy przestrzegając indywidualnych diet.

Tygodniowy jadłospis poniżej.

10-14 grudnia 2018